Jak dobrać klamkę do swoich drzwi wewnętrznych?

Decyzja o wyborze klamki do drzwi wewnętrznych powinna być gruntownie przemyślana z uwagi na naszą wygodę użytkowania. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że klamka ma duży wpływ na ogólny wygląd i charakter całego pomieszczenia. 

Dobierając odpowiednią klamkę do drzwi należy wziąć pod uwagę zarówno jej funkcjonalność, walory estetyczne jak i aspekty techniczne. Kolejnym ważnym elementem decyzyjnym jest kolor i styl, w jakich utrzymane są drzwi. Do drzwi rustykalnych idealnie będzie pasowała złota klamka, w kolorze miedzi lub patyny, zaś do drzwi w stylu industrialnym warto dobrać klamkę geometryczną - srebrną, czarną lub białą. Amatorzy estetyki glamour mogą postawić na klamki w formie kryształowych gałek. Do drzwi o klasycznym designie idealnie pasują klamki drzwiowe o dekoracyjnie wyprofilowanym kształcie.

Ważną kwestią w doborze klamki, na którą należy zwrócić szczególną uwagę jest rozmiar drzwi. Jeśli drzwi są duże i ciężkie warto zdecydować się na większy rozmiar klamki, tak aby pasowała do całości
i spełniała niezawodnie swoją funkcję. Mniejsze i lekkie drzwi - to mała, delikatna klamka lub gałka drzwiowa.

Istotny jest też typ drzwi, które posiadamy – inne klamki wybierzemy do drzwi przesuwnych, a inne do drzwi rozwieranych. Informacje techniczne, na które powinniśmy zwrócić uwagę dadzą nam pewność, że klamka będzie pasowała do zamka oraz posiadanych przez nas drzwi (rodzaj klamki, rozstaw, kierunek - więcej). Nie bez znaczenia jest też przeznaczenie pomieszczenia, do którego dobieramy klamkę do drzwi. Zastanawiając się nad tym, jakie klamki do drzwi wewnętrznych wybrać warto zadać sobie pytanie, czy wolimy klamki na szyldzie długim, czy też klamki na szyldzie dzielonym.Na rynku mamy dostępne:

- klamki na długim szyldzie - szyld klamki obejmuje zarówno samą rękojeść jak i otwór zamka (występują w 4 wersjach: bez otworów, z otworem na wkładkę bębenkową, z otworem na klucz lub z blokadą łazienkową),

- klamki na szyldzie dzielonym - to rękojeść klamki na rozecie (rozety w kształcie kwadratów, prostokątów, okrągłe lub owalne) i osobny dolny szyld (szyldy dolne występują w 4 wersjach: ślepe z tzw. zamkiem oszczędnościowym, z otworem na wkładkę bębenkową, z otworem na klucz lub z blokadą łazienkową).

Więcej na temat rodzajów klamek tutaj.

Wybór klamki na szyldzie długim czy szyldzie dzielonym jest już kwestią gustu. Pamiętajmy, jeżeli kupujemy klamki do użytkowanych drzwi musimy zwrócić uwagę na to, czy otwory montażowe będą odpowiadały tym z nowo zakupionych klamek, a jeśli nie to czy szyld jest na tyle duży by zakryć nawiercone już otwory.  Kolejna uwaga to należy pamiętać o tym, żeby średnice szyldów w przypadku klamek dzielonych umożliwiały montaż obu szyldów jeden pod drugim.