Jak odpowiednio wymierzyć rozstaw klamki?

Wybierając klamki do drzwi wewnętrznych i zewnętrznych mamy na rynku szeroki wybór wzorów, kolorów i materiałów. Wyróżniamy dwa rodzaje klamek: klamki na szyldzie dzielonym i klamki na długim szyldzie. W pierwszym przypadku nie ma większego problemu ze zmierzeniem rozstawu klamki – rękojeść klamki na rozecie (kwadrat, prostokąt, okrąg lub owal) i osobny dolny szyld (występują w 4 wersjach: ślepe z tzw. zamkiem oszczędnościowym, z otworem na wkładkę patentową, z otworem na klucz lub z blokadą łazienkową) są elementami montowanymi oddzielnie. Zdejmowanie pomiarów z drzwi nie jest potrzebne. Przy czym warto zmierzyć odległość od środka trzpienia klamki do środka okręgu w przypadku, kiedy rozeta oraz szyld klamki są masywne i mogłyby się zwyczajnie nie zmieścić zamontowane jedno pod drugim.

W przypadku klamek na długim szyldzie istotne jest to, aby rozstaw klamki był tożsamy z rozstawem otworów w zamontowanym w drzwiach zamku. W przeciwnym razie nie będziemy w stanie zamontować klamki w drzwiach.

Obliczanie tych wymiarów będzie dotyczyć trzech typów zamków wpuszczanych:

 - z wkładką patentową (bębenkową) - do drzwi wewnętrznych (zapewnia wysoki poziom ochrony), 

 - zamykanego zwykłym kluczem - do pokojów i innych pomieszczeń,

 - zamykaną tylko od środka - do WC i łazienek.



Podobnie jak w przypadku wielu innych komponentów z zakresu wyposażenia i wykończenia wnętrz klamki wewnętrzne i zewnętrzne są oferowane w pewnych standardach. Aby odpowiednio wymierzyć rozstaw klamki pierwszy pomiar, jaki należy wykonać, to tzw. rozstaw zamka - jest to odległość między klamką a zamkiem. Rozstaw zamka ma zwykle jeden z trzech najpopularniejszych rozmiarów: 72, 90 lub 92 mm. 

W zależności od typu zamka jaki posiadamy wymierzamy:

  - rozstaw klamki na wkładkę patentową – to rozstaw pomiędzy środkiem trzpienia klamki  (orzecha), a wkładką patentową (bębenkową), a dokładniej środkiem okręgu wkładki; w przypadku klamek na wkładkę patentową najczęściej spotykane rozstawy to: 72 mm, 90 mm, 92 mm,

  - rozstaw klamki na klucz zwykły – należy zmierzyć odległość od środka trzpienia klamki do środka okręgu otworu na klucz; również w tym przypadku producencki klamek wewnętrznych i zewnętrznych oferują nam rozwiązania o standardowych rozstawach: 72 mm, 90 mm,

  - rozstaw klamki z blokadą WC – to odległość od środka trzpienia klamki do środka kwadratu blokady WC; najczęściej spotykane rozstawy to 72 mm, ale też występują 85 mm, 90mm.



Czy trzpień klamki wymaga mierzenia? W zdecydowanej większości przypadków otwory w zamkach drzwiowych i trzpienie klamek mają standaryzowane wielkości. Problem mogą stanowić oryginalne stare drzwi z zamkami starej generacji. Wówczas dla pewności warto zmierzyć otwór w zamku przy pomocy suwmiarki. Trzpień klamki wynosi od 8 do 10 mm, w zwykłych klamkach można znaleźć bolce o średnicy 8 mm, natomiast w klamkach do drzwi przeciwpożarowych 9 mm, trzpienie o wymiarze 10 mm są przeznaczone do zamków w bramach Jeśli drzwi mają trzpień blokady WC, należy go także zmierzyć. Najczęściej spotykane warianty to 4 lub 8-milimetrowe trzpienie. 

Na rynku mamy dostępne reduktory, które pozwalają na zredukowanie otworu trzpienia klamki lub trzpienia WC w zamku wpuszczanym, np. reduktor 5/4 redukuje kwadratowy otwór z 5 mm na 4 mm. Często otwory w zamkach do WC (głównie zamki importowane i inne typu Boda , Abloy, Mag-Met) są za duże i nie pasują do standardowych kwadratowych trzpieni blokad zamków WC,  dlatego stosuje się korektory.